Okna dachowe

Strona główna
Okna dachowe
Kilka słów o ofercie
Ventana - okna na wymiar jelenia góra - bramy garażowe - drzwi - stolarka okienna

Okna dachowe

Zamontowanie okien w dachu to najprostszy sposób oświetlenia pomieszczeń na poddaszu.  Oświetlają one zdecydowanie większą część pomieszczenia niż okna pionowe.

Odpowiednio dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.

Najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. Żeby tego uniknąć, można wykorzystać okna o podwyższonej osi obrotu znajdującej się mniej więcej w 3/4 wysokości okna.

Okna uchylno-obrotowe dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Wybierając tego typu okna, należy zwrócić uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna do jego otwierania będziemy musieli używać drążka.

Okna wyłazowe otwierają się na bok. Często służą jako wyjście na dach dla kominiarza.

Ciekawym rozwiązaniem jest okno balkonowe, którego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu, tak że można wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu.

Okna dachowe powinny zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz, dlatego optymalnie jest usytuować je tak, aby dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 120 cm od podłogi. Klamka, która znajduje się w dolnej części skrzydła, jest wówczas łatwo dostępna dla użytkownika, a okno doskonale spełnia swoje główne funkcje.